Metro 2033

Rosyjska powieść postapokaliptyczna napisana przez Dmitrija Głuchowskiego, pierwsza część trylogii. Akcja powieści rozgrywa się w moskiewskim metrze w 2033 roku, 20 lat po wojnie nuklearnej. Została opublikowana w 2005 roku w Rosji, a w Polsce ukazała się w 2010 roku nakładem wydawnictwa Insignis Media. W 2007 roku nagrodzona za najlepszy debiut na europejskim konkursie literackim Eurocon w Kopenhadze. Prawa do powieści zostały sprzedane do ponad 30 krajów na całym świecie, a liczba sprzedanych egzemplarzy na całym świecie przekroczyła 3 miliony. W Polsce do 2016 roku sprzedano ponad 200 tysięcy egzemplarzy


Metro 2034

Powieść postapokaliptyczna autorstwa rosyjskiego pisarza Dmitrija Głuchowskiego. Jest to druga część trylogii Metro 2033. Akcja powieści rozgrywa się rok po wydarzeniach z pierwszej części. Na południu metra stacja Sewastopolska całkowicie polega na dostawach żywności i amunicji z Linii Okrężnej (Hanzy), aby skutecznie odpierać ataki mutantów. Bez żadnych wyjaśnień i ostrzeżenia kontakt z Hanzą urywa się, a karawany nie docierają do Sewastopolskiej. Grupa zwiadowców wysłana, aby zbadać sytuację, nie wraca. Hunter, który zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach w pierwszej części trylogii, pracuje jako strażnik graniczny na Sewastopolskiej. Zgłasza się na ochotnika, aby nawiązać ponowny kontakt z Linią Okrężną. Towarzyszy mu Homer, starzec, były pracownik metra, który szuka inspiracji do swojej książki. Hunter kontaktuje się ze strażnikami stacji Tulskiej, ale dochodzi do kłótni między nimi i wrota do stacji zamykają się. Myśliwy mówi Homerowi, że stację przejęli bandyci i stacja musi zostać zniszczona. Jednak starzec znajduje dziennik jednego ze zwiadowców z poprzedniej ekspedycji i odkrywa, że na stacji wybuchła epidemia nieuleczalnej, śmiertelnej choroby. Próbując dostać się do Hanzy, muszą przedostać się przez Linię Kachowską, gdzie ratują z ręki bandyty nastoletnią dziewczyną, Saszę. Przejeżdżając drezyną przez stację Awtozawodzką Hunter zabija kilku strażników, a Sasza powstrzymuje go przed dalszym rozlewem krwi. Podczas ataku mutantów na stację Pawielecką, Myśliwy zostaje ciężko ranny, ratując dziewczynę. Sasza wierzy, że może powstrzymać Huntera przed dalszym zabijaniem i wraz z Homerem i Leonidem, flecistą, wyruszają na stację Dobryninską, gdzie spotykają Huntera. Coraz bardziej niestabilny Hunter wyrusza wraz z Homerem do Polis, aby zebrać oddział żołnierzy, którzy oczyszczą zakażone stacje. Sasza wyrusza wraz z Leonidem, który twierdzi, że wie, gdzie można znaleźć lek na chorobę. Muzyk opowiada dziewczynie, że podobna epidemia wybuchła już kiedyś w metrze, a jedynym lekarstwem jest promieniowanie. Zgadza się towarzyszyć jej, aby powstrzymać Huntera przed mordowaniem zarażonych. Hunter spotyka się ze swoim starym towarzyszem Młynarzem, dowódcą Zakonu – paramilitarnej jednostki broniącej metra. Myśliwy wraz z oddziałem zbrojnych wraca na Dobryninską, a Homer zastanawia się czy powstrzymać Huntera przed rozlewem krwi, czy pozwolić mu kontynuować masakrę. Zakon przybywa na Tulską, a tam zatrzymuje ich grający Leonid. Sasza próbuje powstrzymać Huntera i wyjaśnia mu, jak wyleczyć zarażonych. Wojskowi znajdujący się na stacji detonują bomby, które uszkadzają tunel i dochodzi do zalania stacji. Kilka tygodni później Homer i Hunter wracają do służby na stacji granicznej na Sewastopolskiej. Homer szukał przez wiele tygodni ciała Saszy, ale nie był w stanie jej odnaleźć. Jej los pozostaje nieznany.


Metro 2035

Powieść postapokaliptyczna autorstwa rosyjskiego pisarza Dmitrija Głuchowskiego, ostatnia część trylogii Metro 2033. Książka nawiązuje do wydarzeń z gry komputerowej Metro: Last Light i kontynuuje losy bohaterów z dwóch poprzednich części trylogii. Jest jednak niezależnym tytułem, którego lekturę, zgodnie z zapewnieniami autora, można rozpocząć bez znajomości wcześniejszych pozycji cyklu.